Czym są obiekty modułowe?
Obiekty modułowe dzielimy na dwa typy:
• Obiekty modułowe mieszkalne – prefabrykowane domy,
• Obiekty modułowe komercyjne, które mają zastosowanie w branży handlowej, usługowej (gastronomicznej).
Druga grupa jest bardzo popularna, stanowi częste rozwiązanie, cieszące się popularnością i uznaniem w kraju. Druga – napotyka cały czas na sprzeciw i niemal natychmiastowe wykluczenie. Dzieje się tak przede wszystkim z niewiedzy, która nasuwa skojarzenia łączące prefabrykowane domy z budynkami socjalnymi, biednymi, prostymi i zniszczonymi budynkami, czy nawet przyczepami. Często patrzy się na nie również przez pryzmat bloków z wielkiej płyty, których od kilku lat się nie buduje. W polskiej mentalności trwały oraz solidny dom to budynek zbudowany z cegieł, przy wykorzystaniu „mokrej technologii”. Jednak jest to mylne postrzeganie i nieprawidłowe podchodzenie do tematu. Nowoczesne technologie sprawiają, że obiekty modułowe są niemal nie do odróżnienia od domów z cegły. Są one równie trwałe, a przy tym tańsze w kosztach utrzymania, mają przy tym o wiele dłuższy czas żywotności. Przez długie lata wyglądają niezmiennie dobrze.
Dużą zaletą obiektów modułowych jest ich szybki czas budowania (powstać mogą nawet w przeciągu trzech miesięcy) oraz możliwość ich przenoszenia. Mniejsze obiekty, na przykład handlowe, można w całości przenieść, przywieść na miejsce. W takich wypadkach są stawiane w trakcie kilku godzin. Większość procesów powstania obiektu modułowego odbywa się w fabryce.
Przenoszenia budynku z miejsca na miejsca ma wielkie znaczenie w dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas często zmienia miejsce zamieszkania, czy miejsce działalności gospodarczej.20