Na dzień dzisiejszy, promieniowanie UV, przestaje mieć przed nami jakiekolwiek tajemnice. Wraz z ciągłym postępem technologicznym, dowiadujemy się więcej na temat różnorodnych zjawisk fizycznych. Możemy je wykorzystywać nawet dla naszych własnych celów. Przykładem może być chociażby wspomniane już przez nas promieniowanie UV, które obecnie, coraz powszechniej stosowane jest w różnych branżach przemysłowych.
W jakim zakresie wykorzystywane jest promieniowanie UV?
Warto sobie więc powiedzieć nieco więcej na temat tego, do czego wykorzystywane jest promieniowanie UV w przemyśle. Okazuje się, iż znajduje ono bardzo szerokie, a co ważne, stale poszerzające się zastosowanie. Możemy je wykorzystać w różnych dziedzinach. Wszędzie jednak, przyczynia się do znacznego postępu, do wzrostu jakości realizowanych procesów, bądź też do znacznego przyspieszenia ich przebiegu.
Obecnie, najczęściej, promieniowanie UV, wykorzystywane jest w następujących zastosowaniach:
- Klejenie – w tym zakresie, realizowany jest proces utwardzania spoin klejowych poprzez naświetlanie promieniowaniem UV. Spoina klejowa może zostać w pełni utwardzona już w ciągu kilkunastu sekund.
- Lakierowanie – utwardzanie powłok lakierniczych promieniowanie UV, także może być realizowane w wyjątkowo krótkim czasie. Osiągnięcie pełni właściwości fizykochemicznych powłoki, możliwe jest w czasie kilkakrotnie krótszym, niż w przypadku normalnego jej utwardzania.
- Rolnictwo – promieniowanie UV, może być wykorzystane do imitacji naturalnego światła słonecznego w procesie uprawy roślin, lub hodowli zwierząt.
Oczywiście są to jedynie najbardziej popularne zastosowania tej technologii. Okazuje się bowiem, iż stale przybywa nowych rozwiązań, pozwalających wykorzystywać promieniowanie UV w zupełnie nowych obszarach działalności człowieka, jak chociażby sterylizacja wody, czy też uszlachetnianie druku.
Czy to jest opłacalne?
W zdecydowanej większości przypadków, przynosi nam to konkretne korzyści finansowe. Znaczne skrócenie czasu utwardzania spoin klejowych czy też powłok lakierniczych, znacznie podnosi wydajność produkcji. To oczywiście przekłada się na większe zyski producenta. Co prawda trzeba pamiętać, iż odpowiednie urządzenia UV też kosztują. Trzeba będzie je zakupić, a następnie ponosić koszty eksploatacyjne. Niemniej jednak, zyski płynące z zastosowania promieniowania UV są na tyle duże, iż rekompensują w pełni koszty, jakie trzeba ponieść.
Podsumowanie
Jak więc widzimy, promieniowanie UV jest bardzo ciekawym zjawiskiem fizycznym, które możemy w bardzo efektywny sposób wykorzystywać w różnych obszarach działalności człowieka. Umiejętne wdrożenie technologii opierającej się o to zjawisko, pozwala nam osiągnąć znaczny postęp technologiczny. Pozwala przyspieszyć wiele procesów produkcyjnych, podnieść ich efektywność, jak również sprawić, iż niektóre działania staną się w ogóle możliwe do realizacji. Możemy więc całkiem śmiało powiedzieć, iż promieniowanie UV to bardzo dobre dla człowieka zjawisko fizyczne, którego okiełznanie przynosi nam konkretne, wymierne korzyści.